Основні етапи становлення та перспективи розвитку наукової діяльності кафедри хірургічної стоматології
та щелепно-лицевої хірургії
Перший історичний період кафедри розпочався у місті Харкові, де з 1921 по 1929 рік хірургічна стоматологія викладалась частково на кафедрах оперативної одонтології (зав.каф. проф. Гейзенберг І.С.) та приватної хірургії голови та обличчя (зав.каф. проф. Фабрикант М.Б.) Харківського медичного інституту, з 1931 року Харківського стоматологічного інституту. Як самостійна, під назвою "Кафедра хірургічної стоматології", кафедра організована у 1929 році після об'єднання двох вище вказаних кафедр. Першим завідувачем кафедри став професор Мойсей Борисович Фабрикант (1929-1951 р.р.). У роки Другої Світової війни навчальний заклад був евакуйований у місто Фрунзе (1941-1944 р.р.). Після визволення міста Харків, кафедра повернулася в рідне місто, де Фабрикант М.Б. продовжував очолювати кафедру та активно проводив науково-педагогічну роботу. З 1951 по 1965 рік кафедру очолював професор Макар Федорович Доценко, який одночасно виконував обов'язки декана факультету.
Другим етапом історії кафедри є Полтавський період, коли у 1967 році Харківський стоматологічний інститут переїздить в місто Полтаву та стає Полтавським медичним стоматологічним інститутом. 3 1965 по 1970 рік кафедру очолював доцент Володимир Іванович Коробков – прекрасний лектор, високо ерудований педагог та методист, відомий своїми працями з питань клініки та лікування захворювань скронево-нижньощелепного суглобу, запальних захворювань щелепно-лицевої ділянки. З 1970 по 1974 рік кафедру очолювала професор Ніна Денисівна Лісова. Наукова діяльність кафедри в ці роки була присвячена вивченню патології слинокам’яної хвороби, діагностиці та лікуванню періоститів щелеп, абсцесів та флегмон, неспецифічних паротитів. З 1974 по 1990 рік на чолі кафедри стала професор Віра Федорівна Чистякова. Вона є автором більш ніж 120 наукових праць, серед яких унікальна монографія, присвячена питанням поєднаної травми щелепно-лицевої ділянки та головного мозку.
З 1990 по 2010 рік завідувачем кафедри був професор Олег Васильович Рибалов. В цей період вражаючими були масштаби лікувальної та наукової роботи кафедри, яку він очолював. Професор О.В. Рибалов виховав цілу плеяду науковців, серед яких особливо необхідно відмітити таких визначних хірургів, як П.І. Ткаченко, В.І. Митченок, В.І. Смаглюк, О.В. Гуржій, І.В. Яценко, Л.М. Саяпіна, М.Г. Скікевич, Л.І. Волошина, В.Д. Ахмеров. Більшість з названих науковців продовжують працювати у Полтавському державному медичному університеті. Головними напрямками наукових досліджень кафедри стали питання діагностики та лікування патології слинних залоз, травматичних пошкоджень ЩЛД, захворювань скронево-нижньощелепного суглобу та запальних процесів щелепно-лицевої ділянки.
З 2010 по 2020 рік кафедрою керував професор Давид Соломонович Аветіков. Наукова діяльність кафедри була присвячена вивченню клініко-морфологічному обґрунтуванню пластики шкірно-жировими клаптями у різних топографоанатомічних ділянках голови, розробці сучасних методик лікування та профілактики утворення патологічних рубців на голові та шиї, методикам підйому та мобілізації ангіосомних аутотрансплантатів та клаптів при виконанні пластичних естетичних операції на голові та шиї.
З 2020 по теперішній час очолює доцент Катерина Петрівна Локес, яка є автором більш ніж 150 наукових праць. Під її керівництвом кафедра постійно оновлює навчально-методичного забезпечення та запроваджує інноваційні методи навчання. На кафедрі продовжується активна наукова робота. Так, у 2020 році захистили дисертації та отримали ступені докторів філософії асистенти кафедри О.П. Буханченко та П.І. Яценко, 2023 році – В.О. Личман та О.А. Торопов.
З 2022 року співробітники кафедри беруть активну участь в медичній допомозі військовослужбовцям. Кафедра пишається тим, що з перших днів повномасштабної війни співробітник кафедри, кандидат медичних наук В.В. Бондаренко служить полковником медичної служби у лавах Збройних Сил України.
У листопаді 2023 року, незважаючи на повномасштабну війну, кафедрою була організована Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю «Проблеми та перспективи стоматології та щелепно-лицевої хірургії в умовах сьогодення», яка дозволила згуртувати провідних науковців України, Іспанії, Узбекистану навколо постановки та розв’язання найбільш актуальних питань сучасної стоматології в умовах військових дій.
Короткі відомості про завідуючих кафедрою хірургічної стоматології та щелепно-лицевої хірургії
Проф. Фабрикант Мойсей Борисович (1863 – 1951)
Завідувач кафедри з 1921 р. по 1951 р. Учасник 5 війн та 2 революцій, заслужений діяч науки, основоположник кафедри хірургічної стоматології ХМСІ, вчений з мировим ім‘ям в області відновлювальної щелепно-лицевої хірургії. Автор більш ніж 80 наукових робіт, в тому числі підручник з хірургічної стоматології. Нагороджений орденом Трудового Червоного Знамені, почесними грамотами Міністерства Охорони Здоров‘я УССР та Верховної Ради Киргизької СССР.
Проф. Доценко Макар Федорович (1898 – 1968)
Завідувач кафедри з 1951 р. по 1965 р. Декан стоматологічного факультету, в період 2-ої Мирової війни провідний хірург групи щелепно-лицевих хірургів в м. Саратові. Після війни завідувач кафедри хірургічної стоматології Смоленського медичного інституту, працював зам. директора Українського НДІ стоматології у м. Одеса. Брав участь у наукових конгресах у містах: Хельсінки, Софія, Париж. Автор більш ніж 60 наукових робіт, в т.ч. 3 монографії.
Доц. Коробков Володимир Іванович (1910 – 1972)
Завідувач кафедри з 1965 р. по 1970 р. Чудовий лектор, педагог та методист, відомий своїми працями в галузі патології СНЩС та запальних захворювань щелепно-лицевої ділянки.
Проф. Лісова Ніна Денисівна (1923 – 2007)
Завідувачка кафедри з 1970 р. по 1974 р. Ректор Харківського і Полтавського МСІ (1961 – 1974). Автор більш ніж 120 наукових робіт в області слинокам’яної хвороби та інших запальних захворювань щелепно-лицевої ділянки. Нагороджена орденами Трудового Червоного Знамені та Знаком Пошани. 3олотою медаллю уряду НДР, за підготовку лікарів-стоматологів, громадян НДР.
Проф. Чістякова Віра Федорівна (1926 – 1994)
Завідувачка кафедри з 1974 р. по 1990 р. Мала більш ніж 120 наукових праць в області запальних захворювань і травматичних пошкоджень щелепно-лицевої ділянки, автор монографії «Травмы лица и головного мозга».
Проф. Рибалов Олег Васильович (1941 – 2021)
Завідувач кафедри з 1990 р. по 2010 р. Академік УАН, автор більш ніж 350 наукових праць, присвячених реконструктивній хірургії, запальним захворюванням і травматичним пошкодженням щелепно-лицевої ділянки. Має 25 раціоналізаторських пропозицій та 6 винаходів. Під його керівництвом захищено 3 докторських та 15 кандидатських дисертацій. Видано 2 підручника.
Проф. Аветіков Давид Соломонович (народився в 1968 р.)
Завідуючий кафедрою з 2010 по 2020 рік. Під керівництвом д.мед.н. Аветікова Д.С. захищені 7 кандидатських дисертацій та 5 магістерських робіт. Готується до захисту 2 кандидатських дисертації. Результати наукових пошуків і вдосконалення навчально-методичного процесу відображені більш ніж 400 публікаціях, у тому числі 2 підручниках, 7 монографях, 24 навчальних посібниках, 12 комп'ютерних програмах з вивчення пластичною та реконструктивної хірургії голови та шиї, 27 патентах України, 1 свідоцтва на захист авторських прав.
Доц. Локес Катерина Петрівна
Завідувачка кафедри з 2020 року. У 2011 році захистила кандидатську дисертацію «NO-залежні механізми регенерації кісток нижньої щелепи за умов надмірного надходження в організм нітрату натрію», (м. Харків).